Connection Information

To perform the requested action, WordPress needs to access your web server. Please enter your FTP credentials to proceed. If you do not remember your credentials, you should contact your web host.

Connection Type

Dziedzictwo kulturowe – Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych

Na terenie Parku i otuliny znajduje się wiele obiektów o wysokiej wartości dla kultury.
Do najstarszych należą stanowiska archeologiczne związane z dymarkową metodą wytopu żelaza, pochodzące z czasów rzymskich i celtyckich. W owych czasach na tym terenie znajdował się największy w Europie okręg hutniczy żelaza.

Z późniejszych obiektów, związanych z kulturą chrześcijańską, wymienić należy XIII – XIV-wieczną rotundę romańską w Grzegorzewicach i drewnianą kapliczkę na stoku góry Witosławskiej, gdzie od niepamiętnych czasów w Zielone Świątki odprawiana jest Msza Święta.

W przeszłości znajdowały się na tym terenie majątki ziemskie. Świadczą o tym liczne pozostałości zabudowań dworskich i założeń parkowych z XVIII i XIX w. – w Czajęcicach, Grzegorzewicach, Jeleniowie, Kuninie, Mirogonowicach, Rostylicach, Sarniej Zwoli i Wronowie.

Znajdziemy tu również ślady zmagań wojennych z lat I i II wojny światowej. W Janowicach, u stóp Witosławskiej Góry, znajduje się rodzinny dom mjra Jana Piwnika „Ponurego”, w którym urządzono izbę pamięci poświęconą działalności partyzanckiej na Kielecczyźnie.

Wpisz interesującą Cię frazę