„Otwarcie” kamieniołomu Wykień

 In Aktualności

22 marca br. nastąpiło oficjalne „otwarcie” nieczynnego kamieniołomu Wykień znajdującego się w otulinie Suchedniowsko-Oblegorskiego Parku Krajobrazowego. Pod koniec 2023 roku pracownicy ZŚiNPK przeprowadzili zabiegi ochrony czynnej polegające na oczyszczeniu z drzew, krzewów i odrostów wnętrza kamieniołomu objętego ochroną w formie stanowiska dokumentacyjnego. Przedsięwzięcie miało na celu wyeksponowanie cennych i ciekawych przyrodniczo odsłonięć czerwonych piaskowców „tumlińskich”.  W kamieniołomie została odbudowana tablica z nazwą formy ochrony przyrody oraz zamontowana została tablica edukacyjna z cennymi informacjami geologicznymi i historycznymi na temat genezy tego miejsca. Zorganizowane zostało tu również miejsce ogniskowe z drewnianymi ławkami.
Otwarcie i odsłonięcie tablicy edukacyjnej poprowadził inicjator przedsięwzięcia – Pan Grzegorz Szlefarski – przewodnik świętokrzyski, nauczyciel biologii i regionalista. W wydarzeniu uczestniczyli między innymi przedstawiciele gminy Miedziana Góra, Nadleśnictwa Kielce, Państwowego Instytutu Geologicznego, ZŚiNPK oraz twórca ciekawej rzeźby znajdującej się wewnątrz nieczynnego wyrobiska zwanej „pomnikiem studenta”, złożonej z granitowego bloku o wadze około 12 ton, umieszczonego na betonowym słupie.

Kamieniołom Wykień to niezwykle cenne miejsce zarówno z punktu widzenia naukowego, historycznego jak i turystycznego, odznaczające się unikatowymi walorami przyrodniczymi.

Zapraszamy do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca.

 

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

Skip to content