Dzień Ziemi

 In Aktualności

Dzień Ziemi jest obchodzony 22 kwietnia i ma na celu pokazanie wszystkim mieszkańcom naszej planety jak ważna jest troska o środowisko.
Obchody Dnia Ziemi zostały zainicjowane w 1969 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który po ujrzeniu na własne oczy wycieku oleju w Santa Barbara, tak bardzo chciał zwrócić uwagę mediów na ochronę środowiska, że wykorzystał do tego aktywność studentów. W efekcie ponad 20 milionów przedstawicieli młodzieży wzięło udział w tym apelu. W 1970 r. odbyły się już oficjalne, pierwsze obchody Dnia Ziemi, w których wzięli udział studenci z dwóch tysięcy uczelni.
Obecnie Święto Ziemi jest obchodzone w ponad 190 krajach i jest zawsze okazją do licznych manifestacji odnośnie poprawy warunków na naszej Planecie. W Polsce pierwsze obchody odbyły się w 1990 r.

Tegorocznym hasłem Dnia Ziemi jest „Planeta vs plastik”

Co to jest efekt motyla?

W roku 1960 Edward Lorenz pracował nad komputerowym prognozowaniem pogody. Głównym założeniem programu była temperatura, ciśnienie i prędkość wiatru. Kiedy Lorenz wprowadził do komputera dwie liczby początkowe, różniące się od siebie czwartym miejscem po przecinku otrzymał w rezultacie dwa wykresy coraz bardziej różniące się od siebie w miarę upływu stymulowanego czasu (czyli, mówiąc prościej, dwie zupełnie różne prognozy pogody).

W tytułowej anegdocie taki drobiazg jak trzepot skrzydeł motyla np. w Polsce może spowodować burzę piaskową w Afryce.

Dlaczego opowiadamy Wam tą historię?

Aby każdy z Was uświadomił sobie, że jest jak ten motyl, który trzepocząc skrzydłami może wykreować piękne, wielkie zmiany.

Jak tego dokonać:

-zamiast plastikowej butelki wybieraj szklaną

-jeśli już masz plastikową używaj jej wielokrotnie

-na zakupy weź swoją siatkę

-jedz warzywa i owoce

-spędzaj czas na świeżym powietrzu

 

Jeśli chcemy zmiany, sami musimy być tą zmianą. Zacznijmy teraz.

Zachęcamy do obejrzenia filmu przygotowanego specjalnie z okazji Dnia Ziemi.

https://www.youtube.com/watch?v=n-wP0ZgW1B0

 

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

Skip to content