11 LUTY DZIEŃ DOKARMIANIA ZWIERZYNY LEŚNEJ

 In Aktualności

Mroźna i śnieżna zima to trudny czas w życiu dzikich zwierząt. Zbiorniki wodne skute lodem, gruba warstwa śniegu utrudniają im dostęp do wody i naturalnego pokarmu. To uświadamia nam jak ważne o tej porze roku jest dokarmianie zwierzyny i w jaki sposób powinniśmy to robić. Dokarmianie to częściowa pomoc zwierzętom w trudnych warunkach środowiskowych. Ma na celu zatrzymanie zwierzyny w lesie. Dzięki temu sarny, jelenie czy dziki nie będą migrować w poszukiwaniu pożywienia i niszczyć rolniczych upraw.
„Leśne stołówki” organizujemy tylko w porozumieniu z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego. Wskażą oni miejsca, gdzie można wyłożyć karmę oraz zwrócą uwagę na jej rodzaj.
Jednak śmiało można pomagać ptakom, tylko trzeba robić to mądrze. Wróble, kosy czy sikorki uwielbiają drobną kaszę, słonecznik, pestki dyni, niesoloną słoninę oraz kule tłuszczowe. Większe ptaki: kawki, gawrony preferują grube kasze i ziarna. O tym właśnie rozmawialiśmy na zajęciach w Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju.
Pamiętajmy – zwierzętom pomagamy tylko trudnych warunkach.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

Skip to content