SPRZĄTANIE ŚWIATA

 In Aktualności

SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2023

Trzeci weekend września to czas bardzo ważny i szczególny dla ochrony środowiska. W dniach 15-17 września odbyła się jubileuszowa – 30 akcja  „Sprzątanie Świata – Polska 2023”. Każdego roku ma ona określony motyw przewodni. W bieżącym organizowana była pod hasłem „SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI” i jak każdego roku, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych również włączył się w nią aktywnie. To cyklicznie obchodzone wydarzenie ma na celu promowanie działań na rzecz ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i zachęcania do życia w zgodzie z naturą. Przesłaniem tegorocznej edycji, jest podkreślenie jak tego typu działania łączą wszystkie pokolenia. Od 30 lat angażują się w nią szkoły, rodziny, a także mieszkańcy miast, gmin i powiatów. Dzięki wspólnej aktywności sprzątamy lasy, rezerwaty, parki i łąki.

Sprzątanie Świata – Gacki 2023

Z uczniami Zespołu Placówek Oświatowych w Gackach, Okręgowym Ośrodkiem Wychowawczym w Gackach, przedstawicielami: Urzędu Miejskiego w Pińczowie, Nadleśnictwa Pińczów, Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie oraz Klubem Seniora w Gackach i Związkiem Wędkarskim w Gackach, posprzątaliśmy teren wokół pomników przyrody i stawów w miejscowości Gacki oraz okolice rezerwatu przyrody Grabowiec w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym. Młodzież wysłuchała prelekcji związanej z segregacją odpadów. W ramach działań proekologicznych wspólnie sadziliśmy drzewa. Ten dzień był dla wszystkich okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety oraz chwilą na przemyślenie własnych nawyków, by: segregowanie odpadów, oszczędzanie wody czy eliminowanie plastiku stały się dla wszystkich codziennością. Większość tych działań nic nie kosztuje inie wymaga specjalnego wysiłku, a powtarzane i stosowane powszechnie przez wszystkich mają realny wpływ na stan środowiska.

 

„XIII Sprzątanie rzeki Nidy”

Wspólnie z PTTK Busko-Zdrój, przy pięknej, słonecznej pogodzie posprzątaliśmy Nidę na odcinku Chroberz-Wiślica. 

 

Akcja „Czyste, Zielone Miasta” na Stadionie Leśnym w Kielcach
 
W dniu dzisiejszym tj. 20.09.2023 r. wraz z uczniami klas V Szkoły Podstawowej nr 39 w Kielcach wyruszyliśmy na przyrodniczy spacer po zakątkach Leśnictwa Gruchawka, podczas którego posprzątaliśmy napotkane po drodze odpady.
 
Recent Posts

Start typing and press Enter to search

Skip to content