WIOSNA BUDZI PRZYRODĘ DO ŻYCIA

 In Aktualności

Już od zarania dziejów ludzie obserwowali, że pory roku tworzą powtarzający się cykl zmian. Stąd próbowano usystematyzować czas, tworząc kalendarze. Obecnie obowiązującym standardem niemal na całym świecie jest kalendarz gregoriański, a według niego w 2024 roku astronomiczna wiosna rozpoczęła się 20 marca. Natomiast dzisiaj tj. 21 marca mamy początek kalendarzowej wiosny. Jest to szczególna pora roku. Stanowi symbol odrodzenia. Po długiej zimie, na nowo do życia budzi się przyroda. Powoli szare i bure barwy wokół zaczynają ożywać nabierać koloru. Wśród zwierząt panuje niezwykle ożywiona atmosfera. Wokół rozbrzmiewa śpiew ptaków.
O tej porze roku kiedy na drzewach i krzewach brak jeszcze liści do runa leśnego dociera najwięcej światła. Jest to moment, w którym swoje przysłowiowe pięć minut mają rośliny wczesnej wiosny, nazywane geofitami. Jako pierwszy, promienie słoneczne chwyta – wawrzynek wilczełyko. Krzewinka już w lutym pokrywa się różowo-fioletowym kwiatem, a dopiero później na gałązkach pojawiają się liście. Cała roślina jest silnie trująca.
Już w marcu dno lasów zabiela się ponieważ zaczyna kwitnąć zawilec gajowy. Jego kwiaty o zmroku oraz w chłodne, pochmurne lub deszczowe dni zamykają się i zwisają, a unoszą się i otwierają w pogodne i słoneczne. Spod warstwy ubiegłorocznych liści nieśmiało wychyla się – miodunka ćma. Jej młode kwiaty początkowo różowoczerwone później przybierają czerwonofioletowe zabarwienie.
Przez wysuszoną, ubiegłoroczną trawę przedziera się niczym małe słoneczko miłek wiosenny – uznawany za symbol Ponidzia. Jego żółte, połyskujące jak aksamit duże kwiaty błyszczą w promieniach słońca. Miejscowo zaczyna pojawiać się pierwiosnek lekarski, potocznie nazwany kluczykami niebiańskimi. Dawniej jaskrawożółte kwiatki zaparzano w formie herbatek, a z młodych liści robiono sałatki, natomiast korzeni używano do prania delikatnych tkanin.
Na wiosnę jak każdego roku – Nida najdłuższa rzeka w województwie świętokrzyskim rozlewa się swoją szeroką doliną, tworząc liczne rozlewiska, które są miejscem żerowania dla wielu gatunków ptaków powracających z dalekich podróży. Ptaki ścigają się by zająć jak najlepsze terytoria i znaleźć swojego partnera.
21 marca świętujemy również: Międzynarodowy Dzień Lasów, Dzień Wierzby oraz Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa i Światowy Dzień Poezji

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

Skip to content