„Szkolenia edukacyjne – Ochrona popielicowatych (Gliridae) w lasach Cisowsko – Orłowińskiego Parku Krajobrazowego”
„Szkolenia edukacyjne – Ochrona popielicowatych (Gliridae) w lasach Cisowsko – Orłowińskiego Parku Krajobrazowego”
Uzupełnieniem realizowanego w okresie od marca do listopada 2015r. projektu przyrodniczego dotyczącego ochrony popielic, były zorganizowane dla dzieci ze szkół podstawowych z terenu miasta Kielce, szkolenia edukacyjne. Projektem objętych zostało 5 niżej wymienionych placówek oświatowych:
- Szkoła Podstawowa Nr 33 im. Ignacego Jana Paderewskiego, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 42, Kielce,
- Szkoła Podstawowa Nr 5 im Stefana Artwińskiego, ul Wróbla 5, Kielce,
- Szkoła Podstawowa Nr 19 im. Ireny Sendlerowej, ul. Targowa 3, Kielce,
- Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego,
ul. Wojewódzka 12, Kielce, - Szkoła Podstawowa Nr 28 im. Czwartaków, ul. Szymanowskiego 5, Kielce.
W ramach realizacji zadania odbyły się zajęcia studyjne w szkołach oraz wyjazdowe warsztaty terenowe.
Zadanie dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Celem projektu było zapoznanie uczniów z rodziną popielicowatych, ich biologią i ekologią oraz uwarunkowaniami ochrony. Projekt zakładał również zbudowanie pozytywnego wizerunku popielicy i miał wzbudzić sympatię do tych małych gryzoni. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników i stanowiły wyjątkową okazję do poznania tej grupy ssaków. Dzieci chętnie brały udział w przygotowanych zabawach (rozwiązywanie krzyżówek, zagadek, malowanie oraz robienie prac plastycznych).
Zorganizowanych zostało 20 jednogodzinnych szkoleń kameralnych, oraz 5 wyjazdowych warsztatów terenowych.
Każde szkolenie studyjne zawierało 3 elementy:
Część teoretyczną, która obejmowała m.in.:
- Zapoznanie uczniów z tematem szkolenia i zasadami obowiązującymi na zajęciach.
- Krótką prezentację multimedialną umożliwiającą zapoznanie uczniów z gatunkami popielicowatych występujących w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem terenu objętego projektem „Ochrona popielicowatych (Gliridae) w lasach Cisowsko – Orłowińskiego Parku Krajobrazowego” (gmina Daleszyce, obręb Niwy Daleszyckie).
- Omówienie rocznego i dobowego cyklu życia, biologii i ekologii popielicowatych oraz zagrożeń i możliwości ochrony tej grupy ssaków.
Cześć praktyczną: Klasy podzielone zostały na mniejsze grupy, w których miały do wykonania określone zadanie. Dla grup w klasach młodszych (I-II) zadania łączyły w sobie zdobytą wiedzę oraz umiejętności manualne. Dzieci miały do namalowania sceny z życia popielic, ich ochrony czy też zagrożeń. Do tego celu wykorzystano zakupione w ramach projektu materiały biurowe: bloki, farby, pędzle i kredki. Klasy starsze (IV-VI) miały za zadanie przygotować na podstawie zdobytej na zajęciach wiedzy, krotką charakterystykę popielicowatych. Do tego celu wykorzystano przygotowany przez prelegentów wzór CV popielicy, w ramach którego dzieci miały wykonać w/w zadanie.
Podsumowanie, które zawierało prezentację wyników prac poszczególnych grup oraz ich omówienie. Jeszcze raz nawiązano do znaczenia tych gryzoni w ekosystemach leśnych.
W każdej z w/w szkół, odbyły się 4 zajęcia studyjne dla dwóch grup wiekowych: klas I – II oraz IV- VI.
W 5 wyjazdowych zajęciach terenowych, które odbyły się w miesiącu wrześniu i październiku 2015r. wzięły udział wybrane klasy z w/w placówek oświatowych.
W trakcie pięciogodzinnych warsztatów terenowych, dzieci mogły zobaczyć siedlisko przyrodnicze charakterystyczne dla ssaków z rodziny popielicowatych, a także poznać sposoby ochrony tej grupy zwierząt w praktyce. Uczestnicy poznali zagrożenia jakie czekają na te gryzonie w ich środowisku naturalnym oraz metody ich minimalizowania.
Zajęcia odbywały się na terenie siedziby terenowej Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Niwach Daleszyckich oraz w okolicznych lasach objętych projektem, administrowanych przez Nadleśnictwo Daleszyce.
Dzieciaki były zachwycone i przeszczęśliwe – szczególnie te, którym na żywo udało się zobaczyć popielicę. Na zakończenie przygody z tymi uroczymi zwierzątkami odbyły się ogniska. Uczestnicy warsztatów terenowych otrzymali za udział w szkoleniach związanych z projektem, upominki – maskotki popielicy.
Z projektu edukacyjnego skorzystało łącznie 455 osób. Zajęcia prowadzone były przez doświadczonych przyrodników i edukatorów.
Dzięki dofinansowaniu przedsięwzięcia przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, mogliśmy zapewnić szkołom m.in bezpłatny przejazd na zajęcia terenowe, zakupić niezbędne materiały do przeprowadzenia szkoleń, czy wykonać maskotki „popielicy”, które zostały symbolem projektu.