Ochrona i zachowanie optymalnych warunków siedlisk przyrodniczych dla populacji jelonka rogacza (Lucanus cervus) na terenie Kozubowskiego Parku Krajobrazowego

 In edukacyjne

Już drugi rok z rzędu organizujemy warsztaty edukacyjne dotyczące jelonka rogacza – jednego z największych chrząszczy w Polsce. Przy współpracy z Nadleśnictwem Pińczów – partnerem projektu, udało nam się stworzyć interesujący cykl zajęć terenowych dla uczniów szkół podstawowych, klas IV-VI.
W zakończonych w ubiegłym tygodniu warsztatach, które trwały od poniedziałku do piątku, wzięło udział prawie 150 osób. Zajęcia składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna odbywała się w sali edukacyjnej na terenie szkółki leśnej w Michałowie (obiekt Nadleśnictwa Pińczów), gdzie przedstawiono krótką prezentację multimedialną na temat jelonka rogacza. Następnie dzieci miały okazję obejrzeć samą szkółkę.  Zobaczyć jej specyfikę oraz dowiedzieć się po co tworzone są szkółki.
Po części teoretycznej uczestnicy warsztatów udali się do rezerwatu przyrody „Polana Polichno”, gdzie zapoznali się z biologią tego rzadkiego chrząszcza. Dużą atrakcją części terenowej było poszukiwanie jelonka na obszarze jego bytowania.
Odbyły się także konkursy na temat wiedzy o tym sympatycznym gatunku. Zwycięzcy otrzymali takie piękne kubki z wizerunkiem jelonka  rogacza.


Zajęcia terenowe zakończyły ogniska z pieczeniem smacznych kiełbasek.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych i stanowiły wyjątkową okazję do poznania tego rzadkiego gatunku chrząszcza, jego znaczenia w przyrodzie oraz celów ochrony. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, uda nam się również zorganizować kolejny cykl warsztatowy, a dzięki dofinansowaniu przedsięwzięcia przez WFOŚIGW w Kielcach, będziemy mogliśmy zapewnić szkołom m.in bezpłatny przejazd na zajęcia terenowe, zorganizować ogniska czy też wykonać kubki, które zostały symbolem naszego „jelonkowego projektu”

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

Skip to content