NOC BIOLOGÓW 2023

 In Aktualności

13 stycznia br. pracownicy Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych wzięli udział w XII edycji ogólnopolskiej akcji Noc Biologów.
W  województwie świętokrzyskim imprezę organizował  Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Nasza jednostka przygotowała trzy stanowiska wystawowe.
Na pierwszym uczestnicy mieli okazję poznać gatunki zwierząt związane ze środowiskiem wodnym. Można było obejrzeć zagrożonego wyginięciem żółwia błotnego a także żółwie: czerwonolicego i żółtolicego, które są zaliczane do tzw. gatunków inwazyjnych, to znaczy będących zagrożeniem dla rodzimego ekosystemu.
Tematem zajęć na drugim stanowisku  były zagadnienia związane z życiem „leśnych stworzeń”, które są naszymi podopiecznymi w siedzibie w Kielcach tj. popielicy szarej, wiewiórki pospolitej i jeża europejskiego. Na specjalnie przygotowanym na Noc Biologów filmie, pokazaliśmy także wybranych mieszkańców Nidarium czyli wielkogabarytowego akwarium ukazującego życie w rzece Nidzie, a znajdującego się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach.
Trzecie stanowisko zorganizowaliśmy wspólnie z Kołem Sokolników „Rabiec”. To właśnie tu można było przeżyć spotkanie „oko w oko z drapieżnym ptakiem”, poznać jego sylwetkę oraz tryb życia.
Wszystkim przybyłym serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok, na kolejną niezapomnianą Noc Biologów.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search