FINAŁ XVI EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”

 W Konkursy

FINAŁ XVI EDYCJI
OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU
„POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”

W dniach 5-9 czerwca nasza jednostka była gospodarzem finału XVI edycji ogólnopolskiego konkursu pn. „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. W konkursie wzięły udział parki krajobrazowe  oraz zespoły parków krajobrazowych z  całego kraju.  W tegorocznych zmaganiach uczestniczyło ok. 9 tys. uczniów, a w finale  117 osób,  w tym 64 uczniów ze szkół gimnazjalnych z całej Polski, 16 nauczycieli, 17 koordynatorów wojewódzkich i 20 dyrektorów parków krajobrazowych.
Trzyetapowe rozgrywki finałowe odbyły się   6 czerwca  (wtorek) w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Wzięły w nich udział 4-osobowe drużyny, które zwyciężyły w konkursach wojewódzkich. W etapie pierwszym naszego konkursu, zadaniem uczestników było  rozwiązanie testu składającego się z 25 pytań. Test obejmował  zagadnienia dotyczące ogólnej wiedzy przyrodniczej i ekologicznej oraz wiedzy o parkach krajobrazowych Polski. W etapie  drugim uczniowie rozpoznawali gatunki roślin i zwierząt chronionych oraz roślin pospolitych. Etap  trzeci to zadanie drużynowe polegające na interpretacji mapy topograficznej. Po komisyjnym podsumowaniu I, II i III etapu pierwsze miejsce zajęła drużyna z woj. podkarpackiego z Gimnazjum Publicznego w Gwoźnicy Górnej. Drugie miejsce przypadło drużynie z woj. świętokrzyskiego z Samorządowego Gimnazjum Nr 2 w Zespole Placówek Oświatowych Nr 1 w Busku Zdroju. Trzecie miejsce natomiast  drużyna reprezentująca woj. małopolskie, z Gimnazjum w Łabowej; czwarte drużyna z Publicznego Zespołu Szkół w Suskowoli (woj. mazowieckie); piąte z Publicznego Gimnazjum w Krasocinie (woj. łódzkie); szóste z Gimnazjum w Lwówku Śląskim (woj. dolnośląskie); siódme z  Zespołu  Szkół Ogólnokształcących w Rudach (woj. śląskie); ósme – Gimnazjum nr 2 w Opolu Lubelski (woj. lubelskie); dziewiąte drużyna z Publicznego Gimnazjum w Bogacicy (woj. opolskie); dziesiąte drużyna z Katolickiego Gimnazjum w Kartuzach (woj. pomorskie). Pozostałe sześć drużyn uzyskało ex aequo jedenaste miejsce.
Nagrody ufundował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach i Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Uczniowie otrzymali, w zależności od zajętego miejsca:  plecaki sportowo-turystyczne,   śpiwory, pendrives  32 lub 64 GB. Placówki, które reprezentowali uczestnicy finału (również w zależności od zajętego miejsca) otrzymały: kamery cyfrowe, dyski przenośne 2 tb lub 1 tb, „Biologię” Campbella. Opiekunowie zespołów biorących udział w finale nagrodzeni zostali za swój trud  plecakami  sportowo-turystycznymi.
Nad całością konkursu czuwali metodycy: Pani Anna Szlesińska i Barbara Dziedzic z Samorządowego  Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.
Patronatem honorowym konkurs objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Świętokrzyski Kurator Oświaty  Kazimierz Mądzik oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak.
W trakcie pobytu nasi goście  mieli okazję zobaczyć najpiękniejsze zakątki naszego regionu. Zwiedzili  mi.in Jaskinię Raj, Zamek w Chęcinach. Poznali także walory Świętokrzyskiego Parku Narodowego i odbyli  zajęcia warsztatowe w Centrum Geoedukacji – Geopark Kielce na Wietrzni. Na Ponidziu zwiedzili:  Wiślicę, Stadninę Koni w Michałowie oraz ogród florystyczny w Młodzawach Małych  i zapoznali się również z projektem Life + realizowanym przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w zakresie ochrony muraw kserotermicznych i ciepłolubnych dąbrów.

WSZYSTKIM DRUŻYNOM ORAZ ICH OPIEKUNOM JESZCZE RAZ SERDECZNIE GRATULUJEMY.
MAMY NADZIEJĘ, ŻE POBYT NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ NA DŁUGO POZOSTANIE IM W PAMIĘCI.
DZIĘKUJEMY RÓWNIEŻ DYREKTOROM PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH
I ZESPOŁÓW
PARKÓW ORAZ KOORDYNATOROM ZA OKAZANĄ POMOC PODCZAS CAŁEGO CZASU TRWANIA KONKURSU.

.

Poniżej zamieszczamy test oraz zadania do mapy, z XVI edycji finału Ogólnopolskiego Konkursu pn. „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.

Zadanie mapa 3 Zadanie mapa klucz MAPA Test 1 Test 2 Test 3 Test 4 Test 5 Test 6 Test 7 Test 8 Test klucz 1 Test klucz 2 Test klucz 3 Zadanie mapa 1 Zadanie mapa 2

Zobacz również

Wpisz interesującą Cię frazę