Dzień żółwia

 In Aktualności

Żółw błotny to jedyny, nasz rodzimy – polski gatunek żółwia. Można go bardzo łatwo rozpoznać i nie sposób pomylić z innymi gatunkami. Zarówno pancerz jak i czarne lub brązowe ciało zdobią jaskrawożółte plamki. Taka kolorystyka to specjalny kamuflaż, który zapewnia mu bezpieczeństwo. Jego mocne spłaszczone nogi przypominają wiosła, a błona pławna między palcami, czyni z żółwia doskonałego pływaka. Kończyny zakończone długimi i ostrymi pazurami, służą do rozrywania pożywienia, a samicom dodatkowo do kopania dołków w ziemi, w których składają jaja.
Żółw błotny jest zwierzęciem ziemnowodnym. Choć większość czasu spędza w wodzie, oddycha powietrzem atmosferycznym za pomocą płuc. Pod wodą może przebywać nawet do jednej godziny. Należy do zwierząt żyjących w ukryciu. Kiedy jednak wyjdzie słońce, wychodzi z wody i wygrzewa swoje ciało, łapiąc promienie słoneczne. Co ciekawe, nie ma zębów, tylko ostre listwy rogowe, którymi niczym nożyczkami, tnie pokarm. Jest drapieżnikiem, a więc żywi się m.in. dorosłymi owadami i ich larwami, mięczakami, kijankami lub młodymi rybami.
Zimuje na dnie zbiorników wodnych, zagrzebany w mule. Zagrożeniem dla żółwi jest osuszanie stawów, terenów podmokłych i bagien. Zwierzęta mogą żyć nawet ponad 120 lat.
Żółw błotny jest gatunkiem chronionym, zagrożonym wyginięciem. Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych prowadzi jego czynną ochronę.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

Skip to content